PITANJE KOMISIJI:
Akcijski plan EU-a za rodnu ravnopravnost (GAP) II. sadržava ciljeve i pokazatelje koji se odnose na financiranje, ali koliko shvaćamo, Komisija trenutačno ne raspolaže sustavima za njihovo praćenje. Te su informacije važne i za EU kako bi pratio provedbu GAP-a II. i za porezne obveznike radi prikazivanja pozitivnih rezultata i kao dokaz da EU u svojem vanjskom financiranju doprinosi temeljnoj vrijednosti rodne ravnopravnosti.
Jedini poznati postojeći pokazatelj za praćenje odobrenih sredstava (ne stvarnih rashoda) jest oznaka rodne ravnopravnosti OECD-a, no osoblje EU-a navodno se njome ne koristi pravilno pa se dobivaju netočni i neupotrebljivi podaci koji ne odražavaju stvarne rashode. Što Komisija poduzima kako bi poboljšala načine praćenja rashoda za rodnu ravnopravnost i podržala skupine za prava žena preko sustava OPSYS?
Konkretnije, kako bi se poduprlo naše praćenje provedbe GAP-a II., molimo da dostavite informacije za razdoblje od 2015. do kraja 2019., po godinama i zemljama u regiji zapadnog Balkana (uključujući Kosovo), o iznosu koji je Komisija potrošila na svaku od sljedećih stavki:
Te su informacije ključne za mjerenje napretka Akcijskog plana za rodnu ravnopravnost II., pri čemu se navedena regija koristi kao studija slučaja.
ODGOVOR KOMISIJE:
EU je uspostavio sustav za praćenje rezultata Akcijskog plana EU-a za rodnu ravnopravnost (GAP II) putem izvješća koja se sastavljaju na godišnjoj razini.
U Akcijskom planu EU-a za rodnu ravnopravnost (GAP II) poziva se na sustavnu primjenu oznake rodne ravnopravnosti Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD) i utvrđuje se cilj da 85 % novih programa bude u velikoj mjeri (G-1) ili prvenstveno (G-2) usmjereno na promicanje rodne ravnopravnosti. Komisija prati tu oznaku za sve programe putem zajedničkog informacijskog sustava za vanjske odnose (CRIS). Od donošenja GAP-a postignut je znatan napredak prema ostvarenju tog cilja. Udio novih programa koji promiču rodnu ravnopravnost u području razvojne suradnje porastao je s 58,8 % u 2016. na 68,3 % u 2018., odnosno s 46,0 % na 55,0 % za programe u području politike susjedstva i pregovora o proširenju.
U budućnosti će se prikupljanje rezultata ostvarenih na temelju oznake rodne ravnopravnosti (uključujući objašnjenje posebnih kriterija i potrebu za obrazloženjem u slučaju kad program ne obuhvaća pitanja rodne ravnopravnosti i osnaživanja žena) provoditi putem operativnog informacijskog sustava (OPSYS) na sličan način kao putem trenutačnog CRIS-a. Uz to, sustav OPSYS pruža mogućnost da se pokazatelj poveže s kodom Odbora za razvojnu pomoć (koji obuhvaća rod) i da se prema potrebi pokazatelj raščlani s obzirom na spol.
Trenutačno se provodi strateška evaluacija potpore EU-a vanjskom djelovanju u području rodne ravnopravnosti i osnaživanja žena i djevojčica, a konačno izvješće o evaluaciji bit će dostupno u rujnu 2020.
Osim toga, s obzirom na to da GAP II istječe krajem 2020., Komisija je u suradnji s Europskom službom za vanjsko djelovanje već počela raditi na novom akcijskom planu za rodnu ravnopravnost za razdoblje 2021. — 2025. (GAP III).
Informacije o financiranju u području rodne ravnopravnosti za razdoblje 2015. — 2019., po godini i zemljama u regiji zapadnog Balkana, dostupne su u tablici u prilogu.
*Dostavljeni prilog EK dostupan je na pisani zahtjev uredu zastupnika.